Styrelse

Styrelsen är politiskt vald och består av sju ledamöter med lika många personliga ersättare, utses av kommunfullmäktige (KF) i Härnösands kommun.

KF utser även ordförande samt förste och andre vice ordförande. I styrelsen finns också två personalrepresentanter (utses av facken) med ersättare. Styrelsen sammanträder cirka 6-10 gånger under ett verksamhetsår.

Dessa personer ingår i styrelsen:

Ingvar Wiklund. Foto: Pia Sjöberg

Ann-Sofie Berglund (S)
Ordförande
E-post: ann-sofie.berglund@kommunal.se
Foto: Pia Sjöberg

Eva Goës. Foto: Pia Sjöberg

Eva Goës (MP)
1:a vice ordförande
E-post: eva@goes.se

Foto: Pia Sjöberg

Lennart Bolander. Foto: Pia Sjöberg

Lennart Bolander (M)
2:a vice ordförande
E-post: lennart.bolander@­harnosand.se
Foto: Pia Sjöberg

Ingvar Johansson. Foto: Pia Sjöberg

Sonny Andersson (C)
Ledamot
E-post: sonny.a@hotmail.se
Foto: Pia Sjöberg

Bild saknas

Lennart Bölin (M)
Ledamot
E-post: lennart.bohlin@harnosand.se
Foto: Pia Sjöberg

Lars-Gunnar Hultin. Foto: Pia Sjöberg

Lars-Gunnar Hultin (V)
Ledamot
E-post: lars-gunnar.hultin@­telia.com
Foto: Pia Sjöberg

Bild saknas

Christina Ögrim (KD)
Ledamot
E-post: ogrim@telia.com
Foto: Pia Sjöberg

Christina Meltin Westerlund. Foto: Pia Sjöberg

Stefan Backlund (F)
Ersättare
E-post: stefan.backlund@hotmail.com
Foto: Pia Sjöberg

Karl-Einar Björner. Foto: Pia Sjöberg

Anders Byqvist (S)
Ersättare
E-post: anders.byqvist@harnosand.se
Foto: Pia Sjöberg

Bild saknas

Jan Gilliusson (C)
Ersättare
E-post: jan.gilliusson@eltelnetworks.se
Foto: Pia Sjöberg

Bild saknas

Jonas Lundgren (L)
Ersättare
E-post: jonas@qlurix.se
Foto: Pia Sjöberg

Bild saknas

Anne Möller Söderberg (MP)
Ersättare
E-post: anne.ms@bredband.net
Foto: Jannice Thelander - Fröken fotograf

Issam Sassi. Foto: Pia Sjöberg

Issam Sassi (S)
Ersättare
E-post: issam.sassi@­harnosand.se
Foto: Pia Sjöberg

Christer Berglund. Foto: Pia Sjöberg

Lotten Widmark (S)
Ersättare
E-post: marie-charlotte.vidmark@harnosand.se
Foto: Pia Sjöberg

Personalrepresentanter

Anders Nordin (Sveriges ingenjörer)
E-post: anders.nordin@hemab.se

Hans-Åke Johansson (Transport)
E-post: hans-ake.johansson@hemab.se

Hans Källström (Vision) är ersättare för Anders Nordin
E-post: hans.kallstrom@hemab.se