Under kvällen den 13 maj genomfördes HEMABs årsstämma på Härnösands bibliotek.
Under flera år har de kommunala bolagen HEMAB, Härnösandshus och Technichus haft gemensamma årsstämmor och 2025 blev inget undantag. Ett trettiotal åhörare fick under tisdagskvällen lyssna till bolagens föredragningar om verksamhetsåret som gått och ta del av de formella årsstämmorna, med undantag för Technichus som redan hade haft sin stämma.
HEMABs vd Per Mellberg höll ett föredrag där han summerade 2024 som blev ett ekonomiskt utmanande år med höga biobränslekostnader och låga elpriser vilket fick stor påverkan på det ekonomiska resultatet. Samtidigt gjorde bolaget investeringar för 221 miljoner kronor där bland annat ombyggnationen av avloppsreningsverket i Kattastrand och omställningen av biogasanläggningen ingår. Resultatet uppgick till 17 miljoner kronor 2024.
Mellberg visade också hur bolagets taxor och avgifter förhåller sig till de övriga kommunerna i länet och det kan konstateras att priserna i Härnösand är både gynnsamma och attraktiva så som ägardirektivet säger.
Blicken framåt handlade om att HEMAB inom kort kommer kunna erbjuda flytande biogas där produktionen kommer uppgå till cirka 600 ton årligen. Även moderniseringen av reningsverket vid Kattastrand vidrördes och nedslag i övriga verksamheter. Säkerhetsfrågan där bolaget på flera fronter utsätts för olika typer av angrepp
När det sedan blev dags för den formella årsstämman så fattade HEMABs ordförande Jasenko Omanovic klubban och kommunfullmäktiges ordförande Monika Fahlén representerade ägaren. Resultat- och balansräkning fastställdes och styrelsen beviljades ansvarsfrihet för verksamhetsåret.
Per Mellberg, vd, per.mellberg@hemab.se
Per Mellberg vid HEMAB
Jasenko Omanovic, Monica Fahlén och Per Mellberg skötte de formella förhandlingarna