Fallfrukt till kretsloppsparken och finäpplen i maten

Imorgon torsdag, 18 augusti, börjar vi samla in fallfrukt på kretsloppsparken. Liksom förra året kommer det finnas en särskild plats att lämna fallfrukten, så att den sedan kan transporteras till Äland för att användas i framställningen av biogas.

Det ser ut att bli mycket äpplen även i år och därmed säkert en hel del fallfrukt. Fallfrukt får, på grund av tyngden, inte läggas i de vanliga avfallskärlen i större mängder. Därför erbjuder vi ett alternativ - lämna fallfrukt i containern på Kretsloppsparken och bidra till biogasproduktionen!

- Det var väldigt uppskattat förra året och vi fick in mängder med fallfrukt, berättar Lars Jonsson, Renhållningstekniker på Härnösands kretsloppspark. Därför kommer vi även i år ställa en container där våra besökare kan lämna fallfrukt. Containern kommer stå på samma ställa som i fjol - rakt fram när man kör in på området.

Använd dina äpplen

Bäst är ju att plocka och använda äpplena, men kanske tryter fantasin när det gäller vad du ska göra?Det finns en massa goda recept och idéer på webben! Här är några av dem:

  1. Äppelpaj Länk till annan webbplats.
    En klassiker som är enkel att göra och som finns i många olika varianter. Denna är dessutom glutenfri!
  2. Äppelkaka Länk till annan webbplats.
    En smarrig dessert som passar bra på höstens middagsbord
  3. Äppelmos Länk till annan webbplats.
    Enkelt, gott och nyttigt, eftersom äpplenas sötma inte kräver så mycket socker (om du har söta äpplen vill säga)
  4. Äppelchutney Länk till annan webbplats.
    Sötsyrligt tillbehör som är superenkel att göra. Här med sting av chili, kanel och ingefära.
  5. Äppelkompott Länk till annan webbplats.
    Ännu ett tillbehör som är enkelt att göra själv och som ger höstens kött eller fisk en smak av sommar
  6. Äppelvåfflor Länk till annan webbplats.
    Riv äpple i våffelsmeten och kombinera med vispgrädde och kanel. Mums!
  7. Äppeltzatziki Länk till annan webbplats.
    Gör en svensk variant av den grekiska såsen. komplettera med lite äpple och lime för en härlig smakkombination!
  8. Äppelmarianad Länk till annan webbplats.
    Än finns det tid att grilla. Gör en marinad på äpple! Syran i äpplet hjälper tilla tt möra köttet.
  9. Äppelbiffar Länk till annan webbplats.
    Blanda äpple i biffen och servera med rårörda lingon och svamp.
  10. Sill med äpple och curry Länk till annan webbplats.
    Testa nåt nytt! Riv äpplet ohc blanda med creme fraiche - hur enkelt kan det vara?

Kontakt

Lars Jonsson, Renhållningstekniker Härnösands kretsloppspark, 073-069 45 95, lars.jonsson@harnosand.se